Change your cookie preferences
Kategórie
 
 
 
 
 
 
MATERIÁLY A OŠETROVANIE

 

► Bambus


O BAMBUSE

Bambus je prírodný textilný materiál, ktorý je vyrobený z bambusovej trávy. Ten, ktorý je používaný v textilnej výrobe pochádza zväčša z Číny. 

AKO SA STARAŤ O BAMBUS

Látky z bambusu je možné prať na 30 °C. Taktiež je vhodné ho pred praním obrátiť naopak.


 

► Bavlna


O BAVLNE

Bavlna je prírodný materiál. Bavlna je pevná a odolná, pričom sa ale ľahko čistí. Aj z tohto dôvodu sa stala populárna v módnom priemysle. Pre lepšiu pružnosť a tvar oblečenia sa vykytuje často ako prímes so syntetickými vláknami.

AKO SA STARAŤ O BAVLNU

Bavlna znesie vysoké teploty. Bavlnu s prímesou perieme na 40 °C, ale 100% bavlnené oblečenie je možné prať na 60 °C. Vyhnite sa aviváži, pretože môže zanechávať škvrny. Bavlnené tkaniny je možné sušiť na vzduchu alebo v sušičke. V susšičke je potrebné použiť len nízku teplotu sušenia, pretože vyššie môžu spôsobiť jej zmrštenie.  


 

► Borovica


O BOROVICI

Borovica je drevina, ktorá je mäkšia ako jaseň a dub, čo znamená, že je menej robustná a odolná. V priebehu času sa farba povrchu dreva pri vystavení svetlu a vnútornému podnebiu mierne zmení.

AKO SA STARAŤ O VÝROBKY Z BOROVICE

Borovicu je najlepšie ošetriť vlhkou handričkou, a následne pretrieť suchou. 

 

► Denim


O DENIME

Rifľovina sa zvyčajne vyrába z bavlny, ale možno ju tiež kombinovať so syntetickými materiálmi, ako sú polyester či elastan. Typický diagonálny vzor jej dodáva špeciálne tkanie kepru. 

AKO SA STARAŤ O DENIM

Rifľovinu nie je nutné prať, pokiaľ nie je viditeľne znečistená. Stačí raz za 14 dní.Ideálne je pranie v ruke mydlom, alebo bežným pracím prostriedkom v studenej vode okolo 30–40 °C. Je lepšie vyhnúť sa aviváži, ktorá by mohla poškodiť vlákna


 

► Dub


O DUBE

Dub je tradičný materiál s odolnosťou proti faktorom ako je voda a huby, vďaka čomu má dlhodobé vlastnosti vhodné pre nábytok.

AKO SA STARAŤ O VÝROBKY Z DUBU

Dizajn z masívneho duba, najmä stolové dosky, by ste mali pravidelne čistiť vlhkou handričkou, zatiaľ čo škvrny by ste mali odstraňovať zmesou vody a saponátu. Na dlhodobú starostlivosť sa odporúča, dubové dosky ošetriť špeciálnym olejom z dubového dreva 2 až 3-krát ročne, aby bolo drevo odolné voči škvrnám a tekutinám.


 

► Hliník


O HLINÍKU

Vďaka tvárnosti hliníka sa skvele hodí pre vysoko detailné a trvanlivé výrobky, ktoré dodávajú ľahkým a vzdušným dojmom robustné prevedenie. Zväčša sa výrobky z hliníka ošetrujú práškovou farbou, aby bola zaistená trvanlivá a pevná povrchová úprava.

AKO SA STARAŤ O HLINÍK

Hliník je potrebné pravidelne čistiť čistou a vlhkou handričkou s jemným roztokom saponátu.


 

► Hodváb


O HODVÁBE

Húsenice priadky morušovej produkujú proteinové živočíšne vlákno - hodváb. Najviac hodvábu produkuje Čína. Napriek jej nízkym nákladom na výrobu, hodváb je často považovaný za drahé vlákno.

AKO SA STARAŤ O HODVÁB

Hodváb potrebuje zvláštnu starostlivosť. Namiesto prania je dostačujúce oblečenie poriadne vyvetrať. Pri ručnom praní používajte jemné mydlo. Aby ste predišli pretrhnutiu jeho vlákien, hodváb sa neodporúča žmýkať.  


 

► Koža


O KOŽI

Koža je najčastejším materiálom pre výrobu doplnkov a obuvy. Koža má prirodzený výraz s mäkkým, hrejivým pocitom. Koža je prírodný materiál získavaný zo zvierat. Väčšina kože sa vyrába v Ázii. 

AKO SA STARAŤ O KOŽU

Prírodná koža nefunguje dobre na suchom vzduchu a slnečnom svetle. Čalúnený kožený nábytok je najvhodnejšie umiestňovať mimo priameho slnečného žiarenia a zdržiavať sa vo vysoko klimatizovaných miestnostiach, pretože koža zvykne vyblednúť alebo vyschnúť. Pravidelná starostlivosť o kožu pomáha zachovať jej prirodzené vlastnosti a predlžovať životnosť povrchu. Na starostlivosť o kožu postačuje suchá handra alebo mäkká kefka. Kožu je vhodné ošetrovať a zvlhčuovať párkrát ročne iba pomocou špeciálnych prípravkov na úpravu kože.


 

► Laminát


O LAMINÁTE

Laminát je jeden z najtvrdších synteticky vyrábaných organických materiálov, ktorý má schopnosť vytvoriť povrch vysoko odolný voči poškriabaniu a prirodzenému opotrebovaniu.

AKO SA STARAŤ O LAMINÁT

Pri pravidelnej starostlivosti čistite povrch laminátu vlhkou, čistou handričkou. Škvrny odstráňte jemnou zmesou vody a pracieho prostriedku.


 

► Ľan


O ĽANE

Z ľanu sa spracovaním stáva silné, priedušné a antibakteriálne vlákno. Ľanu sa darí skôr v chladnejšom podnebí. Najväčšia produkcia ľanu je v Číne, Belgicku, Francúzsku, Bielorusku a Rusku.

AKO SA STARAŤ O ĽAN

Je to antistatický, hypoalergénny a antibakteriálny materiál. Pred praním je ideálne oblečenie otočiť naruby s použitím 40 °C pri praní. 


 

► Menčester


O MENČESTRI

Menčester je prevažne bavlnená látka s pozdĺžnymi vlasovými rebrami rôznymi na dotyk a šírku. Je to krčivý materiál, ale zmesou bavlny a polyesteru sa znižuje krčivosť menčestrovej tkaniny. V móde sa menčester používa predovšetkým na nohavice, košele, sukne, bundy, čiapky a i.

AKO SA STARAŤ O MENČESTER

Menčester možno prať v práčke v studenej alebo teplej vode. Príliš horúca voda môže spôsobiť zrazenie látky. 


 

► Polymérová plsť


O POLYMÉROVEJ PLSTI

Polymérová plsť je špeciálny kompozitný materiál vyrobený z dvoch materiálov: PET a polyester. PET je čiastočne vyrobený z recyklovaných plastových fliaš.

AKO SA STARAŤ O POLYMÉROVÚ PLSŤ

Polemérovú plsť pravidelne čistite vysávaním. Škvrny odstráňte čistou, vlhkou handričkou.


 

► Preglejka


O PREGLEJKE

Preglejka je pevný, tenký drevený materiál, ktorý je vyrobený lisovaním alebo lepením viacerých vrstiev dreva k sebe.

AKO SA STARAŤ O PRODUKTY Z PREGLEJKY

Stôl čistite vlhkou handričkou. V prípade potreby použite jemný čistiaci prostriedok alebo tekutý prací prostriedok, ktorý nie je koncentrovaný. Potom vždy utrite suchou handričkou. Aby sa minimalizovalo riziko vzniku škvŕn, je potrebné ihneď odstrániť kvapaliny, mastnotu atď.


 

► Vlna


O VLNE

Vlna je veľmi teplý materiál. Ovčia vlna je najstaršie zvieracie vlákno používané v textilnom priemysle. Väčšina vlny pochádza z Austrálie a Nového Zélandu.

AKO SA STARAŤ O VLNU

Odporúčame, aby ste svoje vlnené výrobky čistili za sucha. Škvrny je dôležité okamžite očistiť perlivou vodou. Ak dôjde k potrebe prať ho, odporúča sa ručné pranie na 30 stupňov pomocou kvalitného mydla. Vyhnite sa krúteniu, žmýkaniu, vytlačeniu vody. Nechajte výrobok zaschnúť naplocho.


 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia